تقسیم – بخش ترانه سرگرمی افشین یداللهی

تقسیم – بخش: ترانه سرگرمی افشین یداللهی دکتر افشین یداللهی درگذشت افشین یداللهی سرگرمی هزار و یک شب عاشقانه ها

گت بلاگز اخبار اجتماعی چرایی مصرف سیگار در میان نوجوانان ، سیگار کشیدن جهت نوجوانان هنوز ژست است ولی دیگر تابو نیست!

سنی نداشت، هنوز کودکی بیش نبود ولی ژست سیگار دست گرفتنش او را بزرگ کرده و نگاهش سرشار ازغرور؛ غروری که به او اعتماد به نفسی کاذب بخشیده بود و باور نمی کردی که ن

چرایی مصرف سیگار در میان نوجوانان ، سیگار کشیدن جهت نوجوانان هنوز ژست است ولی دیگر تابو نیست!

سیگار کشیدن جهت نوجوانان هنوز ژست است ولی دیگر تابو نیست! / چرایی مصرف سیگار در میان نوجوانان

عبارات مهم : سیگار

سنی نداشت، هنوز کودکی بیش نبود ولی ژست سیگار دست گرفتنش او را بزرگ کرده و نگاهش سرشار ازغرور؛ غروری که به او اعتماد به نفسی کاذب بخشیده بود و باور نمی کردی که نوجوانی با این سن و سال کم این گونه سیگار به دست بگیرد و به آن پُک بزند.

ایرنا نوشت: در همین حال دوستی را دیدم که به او نزدیک شد او هم بی محابا و بدون خجالت از رهگذران، سیگاری آتش زد و بر گوشه لب گذاشت و شروع به گپ و گفت با دوستش کرد؛ با گذر از خیابان به فکر فرو رفتم هرچند زیاد برایم عجیب نبود آیا که سن مصرف سیگار کم کردن یافته و قبح اجتماعی آن از بین رفته است ولی سوالات ریز و درشتی در ذهنم رقم زد. اینکه دخترکان نوجوان با سیگار کشیدن به کجا می روند و آخر داستانشان چه می شود؟ اینکه آیا آنها معتادان آینده هستند و آیا داستان به همین سیگار ختم می شود؟ شنیده اید که می گویند اعتیاد به موادمخدر از سیگار شروع می شود!

چرایی مصرف سیگار در میان نوجوانان ، سیگار کشیدن جهت نوجوانان هنوز ژست است ولی دیگر تابو نیست!

این روزها در جامعه شاهد استعمال سیگار به وسیله نوجوانان کم سن و سال حتی در بین دختران نوجوان هستیم؛ نوجوانانی که تازه از پوسته کودکی سر درآورده اند و قصد دارند به دیگران ثابت کنند که «بله ما هم هستیم.»

نکته قابل تامل آنکه در حال حاضر هیچ منعی جهت مصرف سیگار در خیابان های شهرمان وجود ندارد و گویی قبح اجتماعی این امر شکسته شده است و از بین رفته است یعنی دیگر سیگار کشیدن حتی جهت زنان و دختران در انظار عمومی و کوچه و خیابان تابو نیست.

سنی نداشت، هنوز کودکی بیش نبود ولی ژست سیگار دست گرفتنش او را بزرگ کرده و نگاهش سرشار ازغرور؛ غروری که به او اعتماد به نفسی کاذب بخشیده بود و باور نمی کردی که ن

حال این پرسش مطرح است که آیا قانونی وجود دارد که منع مصرف سیگار را به ما گوشزد کند؟ آیا فروش و استعمال سیگار جهت نوجوانان آزاد است و یا منع قانونی وجود دارد؟ سن و سال استعمال سیگار از چه سنی مجاز است و اینکه آیا قانون بازدارنده ای جهت کنترل جوانان وجود ندارد؟

سیگار معضلی جهانی

بررسی محققان نشان می دهد که مصرف سیگار، یکی از معضلات جهانی است که زنگ خطری جدی جهت جامعه، خانواده و نسل جوان به شمار می آید.

کارشناسان معتقدند تا چند دهه آینده، فوت و میر ناشی از استعمال سیگار در دنیا بویژه در کشورهای درحال توسعه که روند سیگاری شدن روبه زیاد کردن هست؛ پا از اپیدمی فراتر خواهد نهاد. آنها همچنین معتقدند که حس بزرگی، لذت جویی و تمرکز هنگام مطالعه از دلایل ترغیب نوجوانان و جوانان به استعمال سیگار است.

چرایی مصرف سیگار در میان نوجوانان ، سیگار کشیدن جهت نوجوانان هنوز ژست است ولی دیگر تابو نیست!

در حال حاضر کشورمان از قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در کشور برخوردار هست؛ قانونی که 15 شهریور 1385 در کشور به تصویب رسیده و مشمول بر 20 ماده اجرایی است ولی به درستی اجرا نمی شود. یعنی با گذشت 11 سال از تصویب، همچنان شاهد ضعف اجرایی آن هستیم.

طبق این قانون، فروش و عرضه دخانیات به افراد زیر 18سال به وسیله عرضه کنندگان ممنوع است و متخلف باید علاوه بر ضبط فرآورده های دخانی کشف شده، به جزای نقدی محکوم شود ولی شاهدیم که سیگار حتی به صورت نخی، به وسیله مغازه ها و دکه های روزنامه فروشی به نوجوانان کم سن و سال فروخته می شود، یعنی منعی جهت خرید وجود ندارد.

سنی نداشت، هنوز کودکی بیش نبود ولی ژست سیگار دست گرفتنش او را بزرگ کرده و نگاهش سرشار ازغرور؛ غروری که به او اعتماد به نفسی کاذب بخشیده بود و باور نمی کردی که ن

متخصصان معتقدند که سیگار اعتیاد آور هست؛ به همین جهت است که رهایی از اعتیاد حاصل از سیگار، سخت است و همین امر دلالت بر اهمیت پیشگیری جهت از میان بردن یا کاستن این معضل دارد.

نتیجه تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد که زیاد سیگاری های امروز، سیگار کشیدن خود را از سنین زیر 18 سال و در دوران نوجوانی شروع کرده اند، بنابراین مورد نیاز است که برنامه ریزی جدی و کارها پیشگیرانه انجام شود.

چرایی مصرف سیگار در میان نوجوانان ، سیگار کشیدن جهت نوجوانان هنوز ژست است ولی دیگر تابو نیست!

3 درصد دختران و 12درصد پسران در کشور سیگار می کشند

دکتر محمدرضا مسجدی دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور عزیزمان ایران با ابراز نگرانی از اوضاع مصرف دخانیات در کشور به خبرنگار ایرنا می گوید: در حال حاضر 3 درصد دختران و کمتر از 12درصد پسران دانشجوی سال اول سیگار و قلیان می کشند که این آمار جهت دانشجویان سال آخر در دختران به 8درصد و در پسران به بیش از 20 درصد می رسد.

محمد اسماعیل افشار عضو هیات مدیره جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات هم می گوید: 25 نوع سرطان در اثر مصرف سیگار ایجاد می شود که در راس آن سرطان ریه است.

وی می افزاید: مصرف هرنخ سیگار پنج دقیقه از عمر را کم می کند و به دستگاه تنفسی، دستگاه گوارش، پوست، توانایی جنسی، قلب و عروق و کلیه اثر سوء می گذارد؛ این اثرات باعث ایجاد بیماری های فراوان در افراد سیگاری می شود.

هر سه ثانیه یک فوت با مصرف سیگار

دکتر امان قرائی مقدم جامعه شناس راجع به شیوع مصرف سیگار در بین جوانان می گوید: شیوع مصرف سیگار در نقاط متفاوت دنیا با هم تفاوت دارد ولی سن شروع مصرف سیگار تا حدودی در همه کشورها مشابه یکدیگر است و از حدود 11 – 16سالگی شروع می شود.

وی با بیان اینکه مصرف سیگار در دنیا هر سه ثانیه یک نفر را به کام فوت می کشاند، می گوید: از حدود 3میلیون نفری که هر سال در دنیا بر اثر عوارض ناشی از مصرف سیگار فوت می شوند یک میلیون نفر آنان به کشورهای در حال توسعه متعلق است و روند سیگاری شدن در کشورهای توسعه یافته رو به زیاد کردن است.

این مدرس دانشگاه خوارزمی، آمار سیگاری ها را در کشور حدود 12میلیون نفر اعلام می کند و می گوید: مصرف سیگار، بار اقتصادی بزرگی بر دوش خانواده و جامعه تحمیل می کند.

وی می افزاید: سیگاری ها در کشور ما نیز هر سال بیش از 365 میلیارد تومان صرف خرید سیگار می کنند.

این کارشناس با بیان اینکه سیگار کشیدن نه تنها سلامت فرد سیگاری بلکه سلامت اطرافیان وی را به مخاطره می اندازد،می گوید: هرچند کشت توتون و تولید سیگار موجب اشتغال و درآمد ارزی و رونق اقتصادی کشورها می شود، ولی حقیقت آن است که صنعت دخانیات با زیان اقتصادی بسیار شدیدی همراه است.

قرائی مقدم ادامه می دهد: هزینه های درمان عوارض ناشی از مصرف سیگار هم به مراتب زیاد از در آمدهای حاصل از صنعت دخانیات است آیا که استعمال سیگار علاوه برسلامت جسم، سلامت روانی افراد را هم به خطر می اندازد.

قرائی مقدم می گوید: سیگار علاوه برآنکه خود اعتیار آور هست، زمینه ساز اعتیاد به سایر مواد افیونی نیز هست. جامعه ای که در آن استعمال دخانیات رواج پیدا کند همانند جامعه بیمار است لیکن رهایی از اعتیاد بسیار سخت خواهد بود.

بازگشت 75 درصدی به استعمال سیگار

قرائی مقدم می گوید: برآوردها نشان می دهد در عالی ترین مراکز بازپروری شانس بازگشت بعد از ترک بیش از 75 درصد است و همین امر دلالت بر اهمیت پیشگیری و کاستن این معضل جهانی دارد.

وی عنوان می کند: از سال های 1970 به بعد، زیاد فعالیت های شرکت بهداشت جهانی (W.H.O) و دیگر جوامع بهداشتی از درمان به سوی پیشگیری از اعتیاد به دخانیات معطوف شده است است.

این جامعه شناس، پیشگیری از اعتیاد به استعمال دخانیات را مستلزم انجام کارها چند جانبه می داند و می گوید: یکی از ارکان مهم این کارها آگاه سازی و ایجاد نگرش منفی راجع به سیگار کشیدن در میان افراد غیرسیگاری در معرض خطر است.

این محقق می افزاید: طراحی برنامه آگاه سازی در جامعه مورد نیاز است و باید بدانیم که نوجوانان ما زیاد در چه سنی سیگار کشیدن را امتحان می کنند؟ تا بتوانیم سن مناسب را جهت ارائه برنامه آگاه سازی، مشخص کنیم. دیگر آنکه باید بدانیم انگیزه غالب که باعث گرایش جوانان ما به مصرف سیگارمی شود، چیست و امتحان کردن سیگار با کدام یک از عوارض اجتماعی و خانوادگی ارتباط بیشتری دارد؟

قرائی مقدم می گوید: بررسی تحقیقات به عمل آمده بر روی سیگاری ها نشان می دهد که عوامل مختلفی همچون فردی، خانوادگی و اجتماعی در شیوع مصرف سیگار موثر است و این امر در بین دانش آموزان دبیرستانی در نقاط متفاوت دنیا یکسان نیست و عوامل گوناگونی در مصرف سیگار دانش آموزان دبیرستانی دخالت دارد.

فروش نخی سیگار عامل مصرف سیگار

مجید ابهری واکنش‌ها شناس و پژوهشگر پرسشها اجتماعی هم می گوید: متاسفانه زشتی زدایی از مصرف سیگار در جامعه باعث شده است که حداقل سن مصرف به 14 سال برسد که علت مهم این زشتی زدایی ها در فیلم ها و سریال ها است یعنی در 90درصد از فیلم های ماهواره ای و سریال ها، مصرف سیگار بین زن و مرد امری عادی بوده و در جامعه ما با کمال تاسف بعضی از نوجوانان و جوانان مصرف سیگار را نشانه امروزی بودن و بزرگ شدن می دانند.

وی براین باور است که فروش نخی سیگار در دکه ها و مغازه ها بستر مهم و مهم رواج مصرف سیگار در بین نوجوانان است و هیچ شرکت و نهادی خود را مسئول مقابله با این اوضاع نمی داند.ا

بهری می گوید: درحال حاضر دختران جوان در انظار عمومی سیگار مصرف می کنند که اگر با این اوضاع مقابله نشود جمعیت دختران سیگاری با پسران برابری خواهد کرد. در حال حاضر مصرف سیگار در بین دختران در مقایسه با پسران یک به سه می باشد.

تهیه ساده قلیان و سیگار عامل زیاد کردن گرایش

ابهری تهیه ساده مصرف قلیان و سیگار در اماکن عمومی به وسیله نوجوان و جوانان را علت عمده گرایش نوجوانان به سیگار بیان می کند. وی همچنین بر این باور است که 95درصد از معتادن ابتدا با سیگار آشنا شده است سپس به مواد مخدر کشیده شده است اند.

وی می افزاید: متاسفانه درحال حاضر فروش کاغذ سیگار و توتون های باز، جهت ساخت سیگار جهت فرزندان ما تبدیل به سرگرمی و امتیاز اجتماعی شده است است و در دکه ها و مغازه ها به فروش می رسد که نهادهای متولی باید فکری جهت آن بکنند.

او ادامه می دهد: فروش کاغذ سیگار یکی از مقدمات گرایش به اعتیاد بوده و برخورد سلبی نتیجه مناسب نخواهد داد بلکه آموزش و پیشگیری بسیار مناسب تر هست. در بعضی موارد شاهدیم که جوانان گل و گراس را در توتون سیگار مخلوط کرده و مصرف می کنند.

این واکنش‌ها شناس اجتماعی می گوید: بیان زیان های سیگار و عواقب شوم آنها در بدن انسان از طریق رسانه ها و مهم تر از همه مقابله با تک فروشی سیگار می تواند از جمعیت سیگاری بکاهد و می توان با ایجاد سرگرمی های مناسب جهت جوانان بطور رایگان یا ارزان، افکار آنها را به سوی ورزش و سلامت هدایت کرد تا از مصرف سیگار دور شوند.

واژه های کلیدی: سیگار | جوانان | دختران | دخانیات | نوجوانان | سیگاری شدن | مصرف سیگار | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz