تقسیم – بخش ترانه سرگرمی افشین یداللهی

تقسیم – بخش: ترانه سرگرمی افشین یداللهی دکتر افشین یداللهی درگذشت افشین یداللهی سرگرمی هزار و یک شب عاشقانه ها

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی عوض کردن ریل مدیریت دلا‌ر

روز گذشته، دلار از مرز ۴ هزار و ۷۰۰ تومان عبور کرد و به سطح ۴ هزار و ۷۵۰ تومان قدم گذاشت. دو پرسش مهم در مورد نوسانات دلار وجود دارد: رشد نوسان دلار هیجانی است

عوض کردن ریل مدیریت دلا‌ر

عوض کردن ریل مدیریت دلا ر

عبارات مهم : بازار

تعدیل الاکلنگ جریان نقدینگی

روز گذشته، دلار از مرز ۴ هزار و ۷۰۰ تومان عبور کرد و به سطح ۴ هزار و ۷۵۰ تومان قدم گذاشت. دو پرسش مهم در مورد نوسانات دلار وجود دارد: رشد نوسان دلار هیجانی است یا بنیادی؟ آیا ریشه نوسان دلار در بازار داخلی واقع شده است است یا از مرزهای بیرونی نشات می گیرد؟ بررسی «دنیای اقتصاد» نشان می دهد قیمت دلار تحت تاثیر دو عامل بنیادی زیاد کردن یافته هست؛ یکی از این عوامل، رشد قیمت حواله درهم بود و با توجه به آن می توان گفت، بازارساز باید در مدیریت نوسانات بازار ارز، پرسشها آن سوی آب ها را نیز مدنظر قرار دهد.

روز گذشته، دلار از کانال ۴هزار و ۷۰۰ تومان عبور کرد. در دومین روز هفته، شاخص بازار ارز با ۵۲ تومان زیاد کردن به قیمت ۴ هزار و ۷۵۰ تومان رسید. رشد دلار از همان ابتدای روز کلید خورد که این ارز ۴ هزار و ۷۳۴ تومان قیمت گذاری شد. بعد از این، حدود ساعت ۱۲ ظهر بعضی فروشندگان، حتی قیمت دلار خود را ۴ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کردند؛ ولی خریداری جهت آن یافت نشد و با زیاد کردن عرضه ارز از اواسط روز، قیمت دلار تا میانه های کانال ۴هزار و ۷۰۰ تومان عقبگرد کرد.

عوض کردن ریل مدیریت دلا‌ر

در مورد نوسانات دلار در بازار دو پرسش مهم وجود داشت؛ اول اینکه، آیا رشد قیمت دلار ریشه در جوسازی های هیجانی دارد یا از سوی عوامل بنیادی حمایت می شود؟ دوم آنکه، جهت مدیریت نوسانات فعلی دلار زیاد باید به عوامل درونی و داخلی بازار دقت کرد یا نوسانات ارزی از عوامل بیرونی نشات می گیرد و باید توجه بیشتری به متغیرهای اثرگذار خارجی شود. براساس بررسی «دنیای اقتصاد» و گفته های فعالان و حاضران بازار، دو عامل بنیادی در نوسانات فعلی دلار نقش دارند؛ اول رشد قیمت حواله درهم؛ دوم، زیاد کردن حجم نقدینگی موجود در بازار. با توجه به این توصیه می توان گفت بخش زیادی از زیاد کردن دلار هیجانی نیست و جهت مدیریت بخشی از نوسانات باید پرسشها بیرونی را که منجر به زیاد کردن قیمت حواله درهم شده است هست، برطرف کرد. در واقع، می توان گفت قسمت زیادی از نوسان دلار ریشه در چنین عامل خارجی دارد و اتاق فرمان نوسان ارزی آن سوی مرزهاست.

دو عامل بنیادی رشد دلار

روز گذشته، دلار از مرز ۴ هزار و ۷۰۰ تومان عبور کرد و به سطح ۴ هزار و ۷۵۰ تومان قدم گذاشت. دو پرسش مهم در مورد نوسانات دلار وجود دارد: رشد نوسان دلار هیجانی است

مجموع گفته های فعالان نشان دهنده آن است که دو عامل مهم در رکوردزنی روزهای اخیر دلار اثر داشته اند. نخستین عامل که در زیاد کردن روز گذشته دلار نیز اثر داشت، اوج رفتن قیمت حواله درهم بود. در دومین روز هفته، قیمت حواله درهم معاملات خود را بالای مرز هزار و ۳۰۰ تومان شروع کرد؛ شروع درهم بالای این مرز سیگنال افزایشی نیرومند به معامله گران داخلی صادر کرد و بازیگران پاساژ افشار با اعتماد به نفس بیشتری خریدهای خود را اوج بردند. در ادامه روز قیمت حواله درهم رشد بیشتری را تجربه کرد و حتی تا نقطه هزار و ۳۱۳ تومان زیاد کردن یافت، موضوعی که موجب شد بعضی فروشندگان، دلار را در بازار داخلی در مقطعی به صورت هیجانی۴ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت بزنند. البته به گفته فعالان در این سطح قیمتی هیچ معامله گری حاضر به خرید نشد.

به گفته فعالان، قیمت حواله درهم یکی از بااهمیت ترین متغیرهایی است که در بازار داخلی از سوی معامله گران داخلی رصد می شود. به باور این دسته، وجود شرکت های متعدد ایرانی در دبی و حجم زیاد جابه جایی های ارزی عامل مهمی است که اهمیت قیمت حواله درهم در بازار داخلی را اوج می برد. از سوی دیگر، با توجه به اینکه قیمت برابری دلار به درهم در عدد۶۷/۳ میخکوب شده است هست، معامله گران داخلی با توجه به قیمت حواله درهم به ریال، ارزش دلار را محاسبه می کنند که ارزش انتظاری زیادی در بازار داخلی دارد. به عنوان مثال، یکی از بازیگران باتجربه بازار عنوان کرد، روز گذشته با توجه به قیمت حواله درهم هزار و ۳۱۳ تومانی، ارزش دلار در بازار داخلی می توانست بالای ۴ هزار و ۸۰۰ تومان باشد.

در کنار این عامل بیرونی، به نظر می رسد یک عامل درونی مهم نیز در رشد قیمت دلار نقش داشت. به گفته فعالان، در یک ماه گذشته میزان نقدینگی به تدریج در بازار زیاد کردن پیدا کرده و میزان تقاضا را جهت دلار هم وقت اوج برده هست. عده زیادی از معامله گران عنوان می کنند میزان مصرف دلار و سایر ارزها در بازار اوج رفته و علت این عنوان در اصطلاح معامله گران اوج رفتن حجم «تومان» موجود در بازار بوده هست. صف های طولانی در برابر صرافی ها می تواند یکی دیگر از نشانه های اوج رفتن نقدینگی موجود در بازار باشد. با توجه به دو عامل یاد شده است می توان گفت بخشی از رشد دلار در بازار داخلی از سوی عوامل بنیادی حمایت می شود؛ در این شرایط، روند قیمت در صورتی می تواند عوض کردن کند که نقش دو عامل بنیادی در زیاد کردن قیمت دلار کمرنگ شوند. با وجود این دو عامل، متغیرهای دیگری نیز در زیاد کردن قیمت اثرگذار بوده اند که اثرگذاری کمتری داشته اند. یکی از این متغیرها، تحرکات و اتفاقات معاملات آتی میدان رو به روی پاساژ افشار و منطقه سبزه میدان بوده هست. به عنوان مثال، نوسانات افزایشی روز گذشته بسیاری از خالی فروشان ارزی را دچار زیان سنگینی می کرد. این ضرر موجب شد بعضی از این معامله گران جهت تسویه معاملات خود در بازار حاضر نشوند.

عوض کردن ریل مدیریت دلا‌ر

با توجه به روند گردشی معاملات آتی، غیبت یک معامله گر بزرگ، بسیاری از معامله گران کوچک را دچار ضرر می کند. درواقع هر کسی که روز شنبه از این معامله گر بزرگ اقدام به خرید کرده بود، بلافاصله ارز خریداری شده است را به فرد دیگری فروخته بود. در این شرایط، غیبت معامله گر اول موجب می شود که خریدار او به دلار خود نرسد. دلاری که به واسطه غیبت معامله گر اول دریافت نشده هست، قرار بود به فرد دیگری تحویل داده شود. در این شرایط، روند گردشی معاملات بر هم می خورد و عده زیادی ناچار می شوند جهت پرداخت تعهد خود وارد معاملات شوند؛ معامله گران جهت جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی بیعانه دریافت می کنند؛ ولی میزان نوسان روز یکشنبه به اندازه ای بود که موجب شد یکی از معامله گران بزرگ قید بیعانه خود را بزند و متواری شود. ایجاد شایعات، جوسازی نسبت به نوع عرضه بازارساز، ورود تقاضای فنی تازه به بازار و نبود عرضه ارز از سوی بسیاری از صرافی ها از جمله عوامل دیگری بودند که در رشد قیمت اثر داشتند.

مدیریت نوسانات با ۳ تاکتیک

یکی از عوامل مهم که در زیاد کردن قیمت دلار اثر داشته هست، اوج رفتن حجم نقدینگی بوده هست؛ در این شرایط، بسیاری از کارشناسان پیشنهاد می دهند که سیاست گذار قیمت سود را به اندازه ای بالاتر ببرد که بار دیگر جهت معامله گران و افراد عادی جالب تر شود. در واقع، جمع کردن حجم نقدینگی موجود در بازار یکی از بااهمیت ترین عواملی است که می تواند میزان نوسانات را کم کردن دهد. دومین موضوعی که می تواند نوسانات شاخص ارزی را به میزان قابل ملاحظه ای کم کردن دهد، تسهیل روند نقل و انتقالات پول در دبی امارات هست. در این زمینه به نظر می رسد باید مذاکرات سیاسی جدی صورت گیرد که زمینه نقل و انتقالات پولی را تسهیل کند. در شرایط فعلی، به نظر می رسد اجرای قانون مالیات ارزش افزوده در امارات موجب شده است نقل و انتقالات پولی تا حدی دچار مسئله شود. راه کار سومی که سیاست گذار می تواند از آن جهت مدیریت دامنه نوسانات بهره گیرد، همکاری زیاد با کشورهای عمان و قطر در زمینه های جابه جایی های پولی هست.

روز گذشته، دلار از مرز ۴ هزار و ۷۰۰ تومان عبور کرد و به سطح ۴ هزار و ۷۵۰ تومان قدم گذاشت. دو پرسش مهم در مورد نوسانات دلار وجود دارد: رشد نوسان دلار هیجانی است

در واقع، انتقال بعضی معاملات از امارات به این کشورها می تواند در کوتاه مدت در کم کردن تغییرات قیمت موثر باشد. سیاست گذار با انجام چنین اقداماتی راه نوسان گیری را تا حد زیادی خواهد بست. یکی از نکات دیگری که بازارساز به نظر می رسد به دقت باید به آن توجه کند، نبود همکاری بسیاری از صرافی ها در نوع عرضه ارز بوده هست. روز یکشنبه مانند سایر روزهای نوسانی بازار، تعداد زیادی از صرافی ها دلاری را به فروش نمی رساندند و تنها قیمتی را بر تابلوی خود درج کرده بودند که فروشی جهت آن نداشتند. بخش نظارتی بانک مرکزی باید به این عنوان پیگیری بیشتری کند.

پرهیز از کارها نوسان ساز

عوض کردن ریل مدیریت دلا‌ر

در کنار اقداماتی که بازارساز جهت مدیریت نوسانات دلار می تواند صورت دهد، باید از انجام بعضی کارها نیز پرهیز کند. به گفته فعالان، یکی از بااهمیت ترین اقداماتی که تقاضای کاذب جهت دلار را اوج برد، عرضه ارزان صرافی ها بود. در ابتدای روز صرافی های منتخب، قیمت فروش دلار مداخله ای را ۴ هزار و ۵۸۰ تومان اعلام کرده بودند. البته در ساعات انتهایی روز این قیمت تا ۴هزار و ۶۸۰ تومان اوج آمد و زمینه رانت را تا حدی کم کردن داد.

ولی بین ساعت ۱۲ تا یک بعدازظهر که دلار ارزان قیمت گذاری شده است بود، صف طویلی جهت خرید در بعضی صرافی های خیابان فردوسی وجود داشت. اقدام مناسب سیاست گذار در روز گذشته، عرضه ارز در میدان رو به روی پاساژ افشار با قیمت هایی نزدیک به قیمت بازار بود. این عنوان موجب شد دلار از کانال ۴ هزار و ۸۰۰ تومان فاصله بگیرد و به میانه های کانال ۴ هزار و ۷۵۰ تومان بازگردد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | مدیریت | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz