تقسیم – بخش ترانه سرگرمی افشین یداللهی

تقسیم – بخش: ترانه سرگرمی افشین یداللهی دکتر افشین یداللهی درگذشت افشین یداللهی سرگرمی هزار و یک شب عاشقانه ها

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی اعطای حق غنی سازی اورانیوم ، مذاکرات پشت درهای بسته سعودی ها با ترامپ / موضوع+ ساخت تاسیسات هسته ای

در پی موافقت واشنگتن با درخواست هسته ای ریاض، دیگر دولتهای منطقه همچون ترکیه، اردن، مصر و امارات نیز چنین خواسته ای خواهند داشت و دولت ترامپ نمی تواند به بعضی ه

اعطای حق غنی سازی اورانیوم ، مذاکرات پشت درهای بسته سعودی ها با ترامپ / موضوع+ ساخت تاسیسات هسته ای

مذاکرات پشت درهای بسته سعودی ها با ترامپ / موضوع: ساخت تاسیسات هسته ای+اعطای حق غنی سازی اورانیوم

عبارات مهم : ایران

در پی موافقت واشنگتن با درخواست هسته ای ریاض، دیگر دولتهای منطقه همچون ترکیه، اردن، مصر و امارات نیز چنین خواسته ای خواهند داشت و دولت ترامپ نمی تواند به بعضی هم پیمانانش در این باره «بله» بگوید و به بعضی «خیر»!

اندیشکده واشنگتن نوشت: دولت ترامپ جهت صدور اتخاذ دو تصمیم مهم آماده می شود، یکی مربوط به عربستان سعودی و دیگری، در رابطه با ایران. دو تصمیم مذکور مسیر توسعه و گسترش تکنولوژی هسته ای در خاورمیانه را مشخص می کند.

به گزارش «انتخاب»؛ در وبسایت این اندیشکده آمده است: همزمان با تلاش آمریکا جهت اصلاح توافق هسته ای با ایران، دولت ترامپ مذاکراتی را با عربستان سعودی، دشمن مهم کشور عزیزمان ایران در منطقه انجام داده هست؛ مذاکراتی در رابطه با توافق دو جانبه ای جهت همکاری های هسته ای با این کشور عربی. ریاض قصد دارد طی چند دهه آینده، 16 نیروگاه هسته ای ایجاد کند و شرکتهای آمریکایی نیز در پی همکاری در این طرحهای سودآور هستند.

اعطای حق غنی سازی اورانیوم ، مذاکرات پشت درهای بسته سعودی ها با ترامپ / موضوع+ ساخت تاسیسات هسته ای

اما وضع یک ساختار نهایی جهت همکاری هسته ای بین عربستان و آمریکا، مشکلاتی را جهت دولت های آمریکا بوجود آورده هست، آیا که ریاض مانند پایتخت کشور عزیزمان ایران خواهان تولید سوخت هسته ای از طریق غنی سازی اورانیوم و نیز تولید پلوتونیوم از سوخت های حاصل از نیروگاههای هسته ای هست. دو دولت بوش و اوباما این خواسته سعودیها را نپذیرفتند؛ آیا که دلواپس آن بودند که سعودی از این تکنولوژی ها جهت ساخت سلاح هسته ی استفاده کند.

با اینکه دولت ترامپ تا کنون موضع رسمی خود در این باره را اعلام نکرده هست، به عقیده بعضی مسئولانی که در جریان برنامه های هسته ای ریاض هستند، واشنگتن جهت حمایت از وعده ترامپ در مورد احیای بخش هسته ای آمریکا، قصد دارد تا حدودی از موضع پیشین ایالات متحده در مورد غنی سازی اورانیوم به وسیله سعودیها کوتاه بیاید.

در پی موافقت واشنگتن با درخواست هسته ای ریاض، دیگر دولتهای منطقه همچون ترکیه، اردن، مصر و امارات نیز چنین خواسته ای خواهند داشت و دولت ترامپ نمی تواند به بعضی ه

اما این توصیه مسئله بزرگی را جهت امریکا بوجود می آورد، آیا که در پی موافقت واشنگتن با درخواست هسته ای ریاض، دیگر دولتهای منطقه همچون ترکیه، اردن، مصر و امارات نیز چنین خواسته ای خواهند داشت و دولت ترامپ نمی تواند به بعضی هم پیمانانش در این باره «بله» بگوید و به بعضی «خیر»!

در سال 2009، دولت اوباما توافقی در زمینه همکاری هسته ای با امارات امضا کرده و نام آن را «معیار طلایی» گذاشت، تا بدهید وسیله منشتر شدن سلاح هسته ای در منطقه مقابله کند. براساس این توافق، ابوظبی قانوناً از حق خود جهت غنی سازی اورانیوم گذشت و در عوض با خرید سوخت هسته ای از دیگر دولتها موافقت کرد. توافق مذکور در آن وقت با نشانه فشار بر کشور عزیزمان ایران جهت کنار گذاشتن توانایی های خاصش در زمینه غنی سازی اورانیوم صورت گرفت. ولی در صورتی که ایالات متحده با درخواست سعودی ها جهت این غنی سازی موافقت کند، به اماراتی ها هم توجیهی جهت بازگشت و نادیده گرفتن توافق می دهد، علاوه بر اینکه به پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز جرأت و جسارت بیشتری جهت از سر گرفتن فعالیتهایش در این زمینه می بخشد.

این در حالی است که سعودیها در طی سالهای اخیر عزم جدی خود جهت اجرای برنامه های هسته ای را نشان داده و در این رابطه، توافق های همکاری هسته ای با بعضی دولتها از جمله چین، آرژانتین و فرانسه، امضا کرده اند.

اعطای حق غنی سازی اورانیوم ، مذاکرات پشت درهای بسته سعودی ها با ترامپ / موضوع+ ساخت تاسیسات هسته ای

خبر مذاکرات هسته ای دولت آمریکا با سعودی ها جدال گسترده ای را در واشنگتن در مورد حکمتِ دادن چراغ سبز به ریاض جهت غنی سازی اورانیوم، برانگیخته است و بعضی تحلیلگران آمریکایی بر این عقیده اند که پایین آمدن ایالات متحده از موضع سابق خود در این مورد، می تواند موجب توسعه هسته ای در خاورمیانه شود. ایشان اهمیت فایده های اقتصادی که از این همکاری نصیب شرکتهای آمریکایی می شود را در برابر خطرات احتمالی آن، ناچیز می شمارند.

عده ای دیگر از تحلیلگران معتقدند واشنگتن قدرت جلوگیری از غنی سازی اورانیوم به وسیله سعودیها را ندارد؛ بویژه در زمانی که روسیه و چین وعده همکاریهای هسته ای را به ریاض داده اند. در نتیجه ایالات متحده ناچار است با اتخاذ تدابیر بازدارنده شدید در برابر ساخت سلاح هسته ای به وسیله عربستان، به این کشور اجازه غنی سازی محدود اورانیوم را بدهد، به این ترتیب که ریاض را ملزم به براق بودن برنامه های هسته ای اش کرده و این مساله را جهت عربستان روشن کند که ایالات متحده هرگز تکنولوژی مهم غنی سازی اورانیوم را به سعودیها نمی فروشد، علاوه بر اینکه مسئولان آمریکایی باید از سعودیها بخواهند در تماس دائم با اژانس بین المللی انرژی هسته ای باشند و به آنها اجازه دیدار از تاسیسات هسته ای خود را بدهند.

در پی موافقت واشنگتن با درخواست هسته ای ریاض، دیگر دولتهای منطقه همچون ترکیه، اردن، مصر و امارات نیز چنین خواسته ای خواهند داشت و دولت ترامپ نمی تواند به بعضی ه

در هر صورت، سیاستهای هسته ای آمریکا در قبال کشور عزیزمان ایران و عربستان به صورت پیچیده ای به هم مرتبط بوده و به حدّ بحران رسیده هست. تلاش های ترامپ جهت شدت یافتن محدودیتها بر ظرفیتهای ایران، دولتهای اروپایی را در مورد سیاستهای خاورمیانه ای او دچار شک و تردید می کند، بویژه در صورتی که کاخ سفید از حقوق عربستان جهت غنی سازی اورانیوم حمایت کند، استراتژی منطقه ای ترامپ کاملا به دور از منطق و اثر به نظر خواهد آمد.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | همکاری | آمریکا | واشنگتن | سعودی ها | عربستان | آمریکایی | عربستان، | دولت ترامپ | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz